czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnosciĆwiczenia somatyczne – sprawdź na czym polegają i jak je wykonywać?

Ćwiczenia somatyczne – sprawdź na czym polegają i jak je wykonywać?

ćwiczenia fizyczne w plenerze

Co to są ćwiczenia somatyczne?

Tego rodzaju ćwiczenia są uznawane ze jeden z elementów medycyny alternatywnej. Powód jest prosty – są skutecznym narzędziem przyczyniającym się do redukcji stresu, napięć mięśniowych i wyciszenia umysłu. Z greckiego „somaticos” oznacza związany z ciałem. Somatyka z kolei to nauka zajmująca się współdziałaniem ciała i umysłu. Według założenia tej techniki skupienie się na tych dwóch aspektach pozwala lepiej zrozumieć i zinterpretować swoje emocje. Do tego ćwiczenia somatyczne pozwalają nabyć umiejętności obserwowania odczuć płynących z ciała. Ponadto jednoczesna praca nad ciałem i duchem polegająca na świadomym i kontrolowanym ruchu poprawia koncentrację. Co ciekawe, nie ma tu sztywnych zasad dotyczących ruchów, zajmowanych pozycji ani określonego czasu czy ilości powtórzeń. Same ćwiczenia nie są też zbyt forsowne. Liczy się w nich jednak to, aby podobnie jak w jodze czy strechingu były one powolne i wykonywane precyzyjnie.

Ćwiczenia i porady przy bólu kręgosłupa

Ćwiczenia i porady przy bólu kręgosłupa

Dolegliwości bólowe związane z kręgosłupem są niezwykle powszechnym zjawiskiem. Według statystyk ból odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa dotyczy 11,9% pacjentów, a odcinka szyjnego 4,9%. Wynika to niewątpliwie częściowo ze stylu życia, jaki prowadzi większa część społeczeństwa. Praca w trybie siedzącym, mała aktywność fizyczna, zła dieta – wszystkie wymienione czynniki wpływają negatywnie na oś szkieletu ludzkiego ciała, jaką stanowi kręgosłup. Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa? Niezwykle ważne jest wyrobienie zdrowych nawyków, dzięki którym kręgosłup będzie mniej obciążony. Zmniejszą one bowiem ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych lub też z czasem pozwolą na zmniejszenie nasilenia bólu już występującego. Siedzący tryb pracy wymaga wprowadzenia nawyków takich

kobieta ćwicząca w parku

Jakie efekty dają ćwiczenia somatyczne?

Ćwiczenia somatyczne słyną ze swojego dobroczynnego działania na układ nerwowy i motorykę. Pozwalają nie tylko ćwiczyć równowagę, co pozwala lepiej kontrolować pracę mięśnie i wspomagać mobilność ciała, ale także są sposobem na redukcję stresu i pozbycie się negatywnych emocji dzięki efektywnemu rozluźnieniu napięć. Trening polegający na świadomym kontrolowaniu ciała i umysłu poprawia również koncentrację, pomaga uporać się z uczuciem zmęczenia, zlikwidować problemy z bezsennością czy wpłynąć na lepsze przepracowanie traum przywracając równowagę wewnętrzną. Co więcej, ta technika ruchu ma także korzystny wpływ na plecy pozwalając na ich wzmocnienie i skuteczną redukcję bólu w tym obszarze ciała. Dzięki nim odciążony jest odcinek krzyżowy, który zwykle cierpi podczas siedzącego trybu życia i wielogodzinnej pracy przed komputerem. Z kolei rozluźnienie odcinka szyjnego może przyczynić się do redukcji migren.

Ćwiczenia relaksacyjne – pokonaj stres i napięcie mięśni

Ćwiczenia relaksacyjne – pokonaj stres i napięcie mięśni

Aby zapobiec skurczom mięśni i innym problemom wywołanym przez stres, warto regularnie wykonywać proste ćwiczenia relaksacyjne. Przedstawiamy 5 ćwiczeń, które pomogą Wam się odprężyć.

Komu zalecane są ćwiczenia somatyczne?

Trening somatyczny mogą wykonywać osoby, które pragną poprawić swoją świadomość własnego ciała i nauczyć się bardziej je kontrolować. Tego rodzaju ćwiczenia sprawdzą się także w przypadku sportowców często narażonych na kontuzje. Mogą one być też odpowiednie dla osób starszych, które nie mogą praktykować innych, bardziej intensywnych form treningu. Powolne ruchy ćwiczące równowagę są także odpowiednie dla dzieci, aby wspomóc ich motorykę ruchową. Biorąc pod uwagę aspekty „poza cielesne”, wiążące się z psychiką taka forma aktywności może nawet wspierać terapię pomagając zwalczać negatywne emocje i budować odporność psychiczną.

dziewczyna ćwicząca w budynku

Nie masz czasu na ćwiczenia? Przejdź się do pracy

Nie masz czasu na ćwiczenia? Przejdź się do pracy

Codzienny spacer do pracy to najprostszy sposób na poprawę kondycji i lepsze samopoczucie. Badania pokazują, że już 30 minut marszu dziennie widocznie poprawia jakość życia i pozwala sporo zaoszczędzić. Ruchome schody, windy i długie godziny spędzone przed komputerem w pracy powodują, że ruszamy się coraz mniej. Efektem pasywnego trybu życia jest rosnąca liczba osób cierpiących na nadwagę i choroby cywilizacyjne. Tymczasem potrzeba naprawdę niewiele, by podnieść jakość życia, ogólny stan zdrowia, a przy okazji zaoszczędzić sporo pieniędzy. Wystarczy więcej chodzić. Niechętnie chodzimy do pracy Badania pokazują, że rzadko wybieramy własne nogi jako środek transportu. Z sondażu przeprowadzonego przez Euro RSCG

Przykład ćwiczenia somatycznego

Ćwiczenia somatyczne są spokojne, powolne i precyzyjne. Jak mogą wyglądać? Oto przykład jednego z prostszych:

Połóż się na brzuchu, nogi wyprostowane i rozstawione na szerokość bioder. Dłonie umieszczone są koło barków. Powoli prostuj zgięte w łokciu ręce unosząc wysoko górny odcinek tułowia. Biodra nie mogą odrywać się od podłoża. Wytrzymaj chwilę w takiej pozycji i powoli opuszczaj klatkę piersiową do ziemi powracając do pozycji wyjściowej.

Zobacz jak w czasie wykonywania ćwiczenia i tuż po nim czuje się Twoje ciało i umysł.

Powodzenia!

 

 

 

The post Ćwiczenia somatyczne – sprawdź na czym polegają i jak je wykonywać? appeared first on Portal i poradnik dla kobiet: zdrowie i uroda, moda, trendy.

Artykuł pochodzi z tej strony.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular